Çocuk Doğum Günü Fotoğrafları İçin 9 İpucu

31 Aralık 2013   |   by   |   in category Fotoğrafçılık   |   with 0 and 2   |  
Home > Blog > Blog > Fotoğrafçılık > Çocuk Doğum Günü Fotoğrafları İçin 9 İpucu

Çocuk Doğum Günü Fotoğrafları İçin 9 İpucu

Umarım bu söyleyeceğim şeye kimse alınmaz ama çocukları fotoğraflamak çoğu zaman yetişkinleri fotoğraflamaktan daha keyiflidir. Oyunları, renkli hediyeleri, doğum günü pastası ve çocukların yüzüne yansıyan duygularıyla fotoğrafçıyı keyifli saatler bekler. Ancak keyifli olması daha kolay olduğu anlamına gelmediği gibi çocukları fotoğraflamak kendi zorluklarını da taşır. Bunları aşmak için işte birkaç ipucu;

1. Çekmek istediğiniz anları önceden belirleyin

Mumların üflenmesi, hediyelerin açılması, oynanan oyunlar gibi çekmek istediğiniz aktivitelerin bir listesini hazırlayın. Gerekirse organizasyonu yapandan bu konuda bilgi isteyin. Bu listeyi hazırlarken bir yandan çocukların ve diğer nesnelerin nerede duracağını da belirleyebilirsiniz.

2. Detayları unutmayın

Davetliler gelmeden önce doğum günü pastası, yiyecek, oyuncak ve dekorasyonları çekerek hem zaman kazanmış olursunuz hem de kendinize daha rahat çalışma ortama sağlamış olursunuz. Parti sonrası bütün bu detayları yerli yerinde bulmanız çok zor olacaktır.

3. Çocuklarla yakınlaşın

Yüze doğru tutulan bir fotoğraf makinesi herkesi rahatsız edebilir. Çocuklar bir istisna değildir. Onlara sorular sorun, hikayeler anlatın. Fotoğrafları nasıl çektiğinizi anlatıp fotoğraf makinesi ekranında gösterdiğiniz fotoğraflarla onların objektife olan aşinalığını artırabilirsiniz.

fotografi

4. Onların bakış açısından bakın

Onların gözünden fotoğraf çekmek belki de çocuk fotoğrafçılığının en önemli noktalarından birisidir. Rahat ve doğal görünen çocuklar için diz çökün.

5. Farklı açılar ekleyin

Fotoğraflarınızın büyük çoğunluğu onların bakış açısından olmalıdır. Sandalye veya yüksek bir yere çıkarak farklı açılarda fotoğraflar elde edebilir ve hikayesel anlamda bütünlük sağlayabilirsiniz. Eğer zoom lensiniz varsa bütün odak aralıklarını kullandığınızdan emin olun.

6. Gülümseyin ve asla “Gülümse” demeyin

Çocuklara “Gülümse” demek hüma kuşuna “Uç” demek gibidir. Çocuklar fırsat buldukları her an gülümsemek ister. Bunun için sizin gülümsemeniz, şaşı bir bakış veya garip bir ses çıkarmanız yeterli olabilir. Yapabiliyorsanız dilinizi burnunuza değdirmekten bahsetmiyorum bile…

7. Doğal ışığı kullanın

Çocukları fotoğraflamak için en uygun ışık gün ışığıdır. Bulabileceğiniz en büyük pencereye yakın çekeceğiniz fotoğraflar çocukların pürüssüz tenlerini en doğal halleriyle ortaya çıkaracaktır. Flaş kullanmak kaçınılmaz ise tavan veya duvarlardan yansıtarak daha doğal ve yumuşak bir ışık elde edebilirsiniz.

8. Çocukları takip edinAtlı Karınca

Doğum günü olan çocuğu ebeveynleri ile çekmek yapılması gereken şeylerin başında gelir. Ancak emin olun en güzel anlar kimsenin sizi fark etmeden çektiğiniz anlar olacaktır.

9. Sürekli çekim modu kullanın

Çocukların duyguları ve yüz ifadeleri çok çabuk değişir.  “O an”ı kaçırmamak için sürekli çekim modunu kullanın, özellikle mumların üflenmesi esnasında…

Yazıya “çocukları fotoğraflamak kolay değildir” diyerek başladık “artık sizin için çocuk oyuncağı” ile bitirelim. İyi çekimler!

 

 

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Sizlerden Gelenler

Kapat