Detay Fotoğraflarında Yaratıcılığı Arttırma

23 Aralık 2015   |   by   |   in category Düğün, Fotoğrafçılık   |   with 0 and 1   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > Detay Fotoğraflarında Yaratıcılığı Arttırma

Yaratıcılık farklı alanlarda farklı kimliklere bürünse de temelde aynı amaca dayanmaktadır. Ürettiğin şeyde kendini yansıtabilmek, kendinden bir şeyler koyabilmek. Konumuz fotoğraf olunca da yaratıcılığı artırmak için hayalinizin sınırlarını zorlayabileceğiniz sonsuz bir alanla karşılaşırsınız. Sayısız nesne, sayısız sahne kullanarak sayısız kombinasyon yapabilirsiniz.

Konuyu biraz daha daraltıp düğün fotoğraflarında yer olan detay fotoğraflarının yaratıcılığı nasıl  artırabiliriz gelin bir kaç maddeyle özetleyelim :

1. Kişinin hikayesini dinleyin

Onların hikayelerini dinlediğinizde ipuçları yakalamaya çalışın. Onlar için özel olan bir yer, bir film, bir kitap, bir çizgi film karakteri ve ya bir yiyecek. Bunları düşünerek detay fotoğrafları çekerseniz gerçekten onlara özel fotoğraflar yakalamış olursunuz. 

2. Muhakkak onlar için özel olan eşyaları yanlarında getirmelerini isteyin

Düğün davetiyesi, nikah şekeri, söz yüzükleri, gelin çiçeği, birbirlerine gönderilen mektuplar, beraber ilk çektirilen fotoğraflar, ilk hediyeler… Hepsi kişiye özel eşyalardır. Günün telaşı ile yanlarında getirmeyi unutabilirler. Temkinli olup önceden alabilirsiniz onlardan. 

3. Düğüne özgü hazırlanan nesnelerden önceden haberdar olun

Artık çiftlerde düğünlerini planlarken hazırlıklarının tamamını sadece düğün mekanı bırakmıyor kendileri de bir şeyler katmaya çalışıyor. Dilek ağacı, şeker köşesi, küçük nedimeler, nedime kıyafetleri… Bu detaylardan önceden haberdar olursanız onların onca uğraşlarına bir katkı da siz sağlamış olursunuz. 

4. Detay fotoğraflarını işe başlamadan önce çekin

Gelin ve damattan üzerilerine giyecekleri nesneleri rica ederek onlar daha hazırlanırken çekin. Gelinlik, kravat, ayakkabı, gelin tacı sonradan çıkarılamayacak şeyler olabilir 🙂

Gelin hazırlık yüzük detay
5. Gelin ve damat detaylarını ayrı ayrı düşünün

Nasıl ki fotoğraf çekiminde gelin ve damadı ayrı ayrı da çekebiliyorsak detayları da aynı şekilde düşünmelisiniz. Onların portreleri çekilirken sizde tele objektif ile üzerilerindeki detaylara odaklanabilirsiniz. 

5. Uygun objektifleri yanınızda bulundurun

Alan derinliği az olan fotoğraflar detaylarda daha dikkat çekicidir. Nesneleri daha kolay arka plandan ayırabilirsiniz. Uygun bir arka plan bulmasanız da doğru ışık ve doğru objektifle harika detaylar yakalayabilirsiniz.

7. Nesnelerin pozlarını değiştirin

Elinizde fotoğraflayacak az bir detay dahi olsa onları farklı arka planlara yerleştirerek ve ya farklı şekillere büründürerek seçenekleri artırabilirisiniz. 

 

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Yeşer & Serdar | Memnuniyet Anketi

Ankete Katılan: -Yeşer. Bir fotoğrafçıdan beklentileriniz nelerdi? -Bir fotoğrafçıdan beklentim yoktu, o benden bir şey beklemesin hem de güzel anılarımı...

Kapat