Düğün Fotoğrafçılığı İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

5 Aralık 2014   |   by   |   in category Ekipman, Fotoğrafçılık   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Ekipman > Düğün Fotoğrafçılığı İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?
Düğün fotoğrafçılığı son zamanlarda oldukça popüler ve kazançlı bir alan haline geldi. Bunun sonucunda farklı tarzlar ve fotoğrafçılarla birlikte kullanılacak ekipmanlar da farklılıklar göstermeye başladı. Doğal ışığı veya dış mekanı tercih eden fotoğrafçılar daha çok farklı özellikteki lenslere ihtiyaç duymaktayken, moda veya stüdyo tarzında çekenler daha çok ışığı modifiye edebilecekleri ekipmanlara ihtiyaç duyarlar. Peki sadece bir kere yaşanan bir anı kaçırmamak için hangi ekipmanlara ihtiyaç duyarız? Gerekli ve doğru ekipmana nasıl karar veririz?
Ankara Düğün Fotoğrafçısı

Fotoğraf Makinesi

Nikon D750 png

Sürpriz! İlk olarak ihtiyacımız olan şey bir fotoğraf makinesidir. Fotoğraf makinesi seçimi ihtiyacınız ve bütçenize göre değişebilir. Tam kare (full frame) makineler düğün ve portre çekimleri için idealdir. Gerek düşük ışıklı ortamlardaki ISO performansı, gerek detay ve keskinlikliği, gerekse büyük sensörün yaratacağı alan derinliği fotoğraflarınıza profesyonel bir hava verecektir. Tam kare bir DSLR’ın düşük ışıklı ortamlardaki bir diğer avantajı da daha hızlı ve isabetli odaklaması olacaktır. Nikon tercih edenler için D4, D3x, D800/D800E/D810, D700/710 full frame fotoğraf makineleri arasında yer alırken Canon tarafında ise 1Ds Mark III, EOS 5D Mark II ve EOS 5D Mark III bulunuyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf üretebilmeleri sayesinde düzenleme anında kadraj değişikliği yapabilme esnekliğini sunuyor.

Eğer başlangıçta tam kare bir makine için bütçeniz yeterli değilse, APS-C sensörlü DSLR’lar pek çok ortamda sizin için yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey başlangıç seviyesi makinelerden uzak durarak daha ileri kullanılara yönelik olanlarıyla işe başlamaktır. Nikon D90, D300s ve D7000/7100 veya Canon EOS 7D EOS 60D bu seviyedeki cihazlar arasında yer alır. Dikkat! Sürekli gelişen sensörler sayesinde bugün piyasaya çıkan APS-C sensörlü bir makine, 4-5 yıl önce çıkmış bir tam kare makineden daha kötü olmayacaktır.

Yedek Fotoğraf Makinesi

-Ama, hayır, ancak- demeden söyleyelim; yanınızda mutlaka bir yedek fotoğraf makinesi bulunmalıdır. Başınıza arızadan hırsızlığa kadar her şey gelebilir ve bir düğün fotoğrafçısı olarak bu yüzden çekiminizin yarım kalmasını istemezsiniz. Mevcut lenslerinizle çalışan bir APS-C gövde bu anlamda işinizi görecektir. Ayrıca 1.5x / 1.6x çarpana sahip olmaları da fotoğraflara farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Ucuzluğu, küçüklüğü ve hafifliğinin yanısıra daha geniş odak aralığına sahip lenslerle çalışabilme ve lens değiştirmeyi aza indirmesi size kolaylık sağlayacaktır. Her şeyi görüntüleme sorumluluğu sizde olduğuna göre yanınızda en az bir tane yedek fotoğraf makinesi bulundurmalısınız.

Lensler

Başta söylemekte yarar var, lens seçimi oldukça kişisel bir tercih olabilmektedir. Çabuk bir tavsiye mi istiyorsunuz? 24-70 f2.8 ve 70-200 f2.8 lensler sizin için yeterli olacaktır. Önemli olan diyafram açıklığı çok olan lenslere sahip olmaktır. Geçmişte zoom lenslerde bu değer en fazla f2.8 olurken standart lenslerde f1.2’ye kadar çıkabiliyordu. Günümüzde ise f1.8 maksimum diyafram açıklığına ulaşabilen zoom lensler görebiliyoruz. Ultra-geniş açılı lensler ve standart lensler ise temelde gerekli olmayıp size bazı durumlarda avantaj sağlayacaktır. Bunların başında dar veya karanlık ortamlarda çekebilme ve belirli durumlarda farklılık yaratabilmek gelir.

Not: Full-frame ve APC-S sensörleri arasında çarpan farkı bulunduğunu ve 50mm lensin ikisinde farklı bir görüş açısı sağladığını belirtelim.

Nikon Lensler

Flaş

Eğer sadece dış mekan fotoğrafçılığı yapıyorsanız normal şartlarda bir flaşa ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak harici flaş kullanmak özellikle çok karanlık ortamlarda cankurtaran olabilmektedir. Bunun yanında sert gölgeleri yumuşatmak için gerektiğinde dolgu ışığı olarak işinize yarayacaklardır. Pek çok profesyonel fotoğrafçı, çantasında 2 ana ve 1 yedek olmak üzere en az 3 flaş bulundurur.

Not: Canon ve Nikon dışında, Yongnuo YN-560 fiyat/performans bakımından pek çok fotoğrafçının favorisi olmuş durumda.

Nikon SB-910 Flaş

Difüzör ve reflektör

Gümüş Reflektör 120 cm

5-in-1 reflektörler fazlasıyla işinizi görecektir. Gümüş ve altın kısmlarıyla dolgu ışığı olarak kullanıp gölgeleri yumuşatabilirsiniz. Beyaz difüzör kısmı ile ise yüze gelen sert güneş ışığını yumuşatabilir, zaman zaman çok yumuşak dolgu ışığı olarak da kullanabilirsiniz.

Hafıza kartları

Yanınızda mutlaka yedek hafıza kartı bulundurmalısınız. Bunun birinci sebebi bir şekilde yerinizin kalmaması, ikincisi ise kartın çekim esnasında bozulması. İki durumda da çekime devam edebilmek için yanınıza birden fazla hafıza kartı alın.

Tripod/Monopod

Tripod veya monopod özellikle düşük hızlı enstantaneler için hayati olabilmektedir. Işığın az olduğu düğün salonları, kapalı mekanlar veya akşam çekimlerinde çok işinize yaradığını göreceksiniz.

Lens temizleyiciler

Fotoğraflarınızı düzenlerken uğraşmamak için kirlendiğinde lensinizi temizleyecek; lens kalemi, bez, basınçlı hava gibi ürünlerden en az birini yanınızda bulundurmalısınız.

Atıştırmalıklar

Düğün hikayesi fotoğraflarken sağa sola koşuşturmaktan -ve belki de ayrıca stresten- yemek yemeğe fırsat bulamayabilirsiniz. Bu durumlar için yanınızda atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Günün sonuna doğru düşen enerjinizi yeniden kazanmanızı sağlar.

Şemsiye

Dış mekan fotoğraf çekimi sırasında havanın nasıl olacağını her zaman kestiremezsiniz. Olası bir yağmur sürprizine karşı sizi ve fotoğrafta yer alacak kişileri koruyacak iki veya daha fazla şemsiye bulundurmanız faydalı olacaktır. Siyah yerine saydam şemsiyeleri tercih ederseniz yağmurun şiddetine göre fotoğraf çekimine devam bile edebilirsiniz.

Çanta

Elbette tüm bu ekipmanları içine koyacak bir çantanız mutlaka olmalıdır. Bu çanta yeterince büyük olmalı ve eğer tek başınıza çalışıyorsanız yanınızdan ayırmayacağınız -sırtınızda- kadar rahat bir çanta olmalıdır.

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Samsung NX1 16-50mm
Samsung NX1 İncelemesi ve Özellikleri

WiFi, Android ile çalışan cihazlar derken şimdi de Samsung NX1 ile birlikte ilk defa 28MP çözünürlüğe sahip APS-C sensörlü fotoğraf...

Kapat