Düğün Fotoğrafçısı Seçerken Yapılan 5 Hata

22 Ocak 2015   |   by   |   in category Düğün   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > Düğün Fotoğrafçısı Seçerken Yapılan 5 Hata
Düğün fotoğrafçısı seçimi düğün gününü planlarken vereceğiniz önemli kararlardan bir tanesidir. Düğün fotoğrafçısı seçerken aynı zamanda düğününüzü sonsuza kadar belgeleyecek ve sunacak kişiyi seçmeniz anlamına da geliyor. Bu seçim sırasında yapılan bazı hataları bilmek sizin de aynı hatalara düşmemenize yardımcı olacaktır.
Ankara Düğün Fotoğrafları

1. Kişiliğini beğenmediğiniz fotoğrafçıyı tercih etmek

Düğün günü yaşanması gereken en önemli duygu mutluluktur. Belki de tüm günü birlikte geçireceğiniz insanın kişiliğini beğenmediğinizde bu durum gün içerisinde gerginliğinizin artmasına ve dolayısıyla fotoğraflara yansımasına neden olacaktır. Onun fotoğrafları gerçekten çok iyi olabilir fakat siz mutlu olmadığınızda sizi mutlu gösterecek kadar yetenekli bir fotoğrafçı yoktur. Siz romantik bir düğün hayal ederken tüm gün şaka yapan veya siz eğlenirken karşınızda ciddi duran biriyle uyum içinde çalışmayı beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. Sezgilerinizi dinleyin! Bir kere karar verdikten sonra en iyi sonucu almak için fotoğrafçınızla uyumlu çalışın.

2. Düğün mekanın tavsiyesini kabul etmek

Düğün fotoğrafçısı seçerken en sık yapılan hatalardan biridir. Düğün organizatörü veya düğün mekanından size bir fotoğrafçı tavsiye etmelerini isterseniz -genellikle fotoğraf ve ürün kalitesine bakmaksızın- anlaşmalı oldukları fotoğrafçıları tavsiye edeceklerdir. Elbette tüm anlaşmalı fotoğrafçılar kötü değildir. Ancak sonradan hayal kırıklığına uğramamak için tavsiye eden kim olursa olsun fotoğrafçının portfolyosuna ve size sunacağı ürünleri kontrol etmenizde yarar var.

Bu sizin düğününüz! Tavsiye almak elbette faydalıdır ancak düğün fotoğrafçınız mutlaka “sizin istediğiniz fotoğrafçı” olmalıdır. Araştırın, inceleyin ve kıyaslayın! Sonunda sizi en iyi şekilde yansıtacak fotoğrafçıyı seçmeniz daha kolay olacaktır.

3. Tanıdığa çektirmek

Düşünsenize! Arkadaşınız Facebook ve Instragram’da çok güzel fotoğraflara sahip ve sizin düğününüzde fotoğraf çekebileceğini söyledi. Üstelik bedava! Kulağa hoş gelen ve bütçenize rahatlatacak bir durum gibi görünse de tecrübesi olmayan bir kişiye emanet ederek düğün fotoğraflarınızı riske atmış olursunuz. Eğer düğün fotoğraflarınız sizin için önemliyse profesyonel bir fotoğrafçı tercih etmeniz yerinde olacaktır. Profesyoneller sadece kaliteli fotoğraf ve ürünler oluşturmakla kalmaz sistemli çalışarak fotoğraflarınıza gelebilecek her türlü zarar ve kayıplara karşı önlem alırlar. Bu arada fotoğrafçıyla konuşarak arkadaşınız fotoğraflarınızı çekmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz.

4. Fotoğrafçının aklınızı okumasını beklemek

Fotoğrafçılar detaylar konusunda dikkatli olsalar dahi aklınızı okuyamazlar. İsteklerinizi, beklentilerinizi ve sizin için önemli olan her şeyi önceden onlara söyleyin. Her ne kadar fotoğrafçılar düğün gününde meydana gelecek değişikliklere hazırlıklı olsalar da çok fazla bilinmezlik ve sürpriz onların dikkatini dağıtabilir. Size sunulan paketin içeriğinde istemediğiniz ürünler varsa fotoğrafçınızdan bunları çıkararak paketi size uygun hale getirmesini isteyin. Bu konuda esnek davranmayan fotoğrafçıları değerlendirmeye almayın.

5. Sadece fiyatına bakarak seçim yapmak

Çok tutumlu davranmak, söz konusu düğün fotoğrafları olduğunda genellikle ters tepebilen bir durumdur. Pek çok gelin yüksek fiyat nedeniyle daha az beğendikleri fotoğrafçıları tercih etmek zorunda kalır ve bunun sonucunda pişmanlık yaşar. Bütçeniz sınırlıysa tasarruf yapabileceğiniz başka alanlara -mekan, yemek, aksesuar- yönelin.

Fotoğraf kalitesi ve albüm kalitesi iki farklı şeydir. Kaliteli düğün fotoğraflarına sahip olma şansı sadece bir kez elinize geçer. Oysa kaliteli bir albümü her zaman yaptırabilirsiniz. Yıllar sonra baktığınızda ödediğiniz parayı değil de yaşadığınız anları hatırlamanız için tercihinizi mutlaka fotoğraf kalitesinden yana kullanın!

Hangi fotoğrafçıyı seçerseniz seçin, onun da sizi seçeceğini aklınızdan çıkarmayın. Deneyimli ve profesyonel fotoğrafçılar, istekleriniz ve tarzınız uymadığı taktirde, sizinle çalışmayı kabul etmeyebilirler. Doğru bir seçim yaptığınızda kendinize sadece fotoğrafçı değil hayat boyu sürebilecek bir arkadaş kazanmış olabilirsiniz.

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
düğün salonu nikah masası
En Uygun Düğün Tarihi | 2015

Düğün tarihini belirlemek bir çift olarak alacağınız en önemli kararlardan belki de ilkidir. Peki hem herkese uyacak hem de sizin...

Kapat