Düğün Fotoğrafçısı Seçimi Nasıl Yapılır

23 Temmuz 2014   |   by   |   in category Düğün   |   with 2 and 4   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > Düğün Fotoğrafçısı Seçimi Nasıl Yapılır
Düğün fotoğrafçısı seçimi nasıl yapılır sorusunun en kısa cevabı -portfolyosu beğendiğiniz fotoğraflarla dolu olan fotoğrafçıyı seçerek- olabilir. Ancak gerçek bir seçim sürecinde olaylar biraz daha karışık bir hal alabiliyor. Bu yazının devamında karar vermenizi kolaylaştırmaya yönelik tavsiyeler bulabilirsiniz.
Düğün Hikayesi Ankara

Tarzınıza karar verin

Seçim işine bir fotoğrafçıdan önce beğendiğiniz bir fotoğraf tarzını seçerek başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz tarz sizi fotoğraflarda farklı yansıtır. Aynı zamanda fotoğrafçıya ayıracağınız süreyi de etkiler.

Klasik fotoğrafları beğeniyor ve fotoğrafçının sizi yönlendirmesini tercih ediyorsanız seçebileceğiniz tarzdır. Genellikle bir seri poz çekimi halinde gerçekleşir. Oysaki “klasik” olması yaratıcılığı engellediği anlamına gelmemelidir. Ülkemizde genellikle “dış mekan” çekimleri için tercih edilir.

Photojournalism olarak da bilinen ve ülkemizde gittikçe daha popüler hale gelen bu tarz, seri şekilde çekilen pozlar yerine anlık ve haberiniz olmadan çekilen fotoğraflar içerir. Kameraya baktığınız fotoğraf sayısının az olduğu bu tarz belki de düğün fotoğrafçılığının en zor tarzıdır. Ancak sonuçları genellikle hem şaşırtıcı hem de etkileyicidir.

Çekim itibariyle genel olarak belgesel fotoğrafçılığına benzese de fotoğrafçının sanat anlayışının daha çok ön plana çıktığı tarzdır. Siyah-beyaz ağırlıklı, bol grenli fotoğraf görmeniz çok olasıdır. Annenize albümün bir sanat eseri olduğu konusunda uzun açıklamalar yapmak istemiyorsanız bu tarzdan uzak durabilir yada en azından çekiminize portre çeken ikinci bir fotoğrafçı dahil edebilirsiniz.

Pek çok iyi fotoğrafçı size bu üç tarzı da içine alan bir çekim imkanı sağlayacaktır. Eğer özellikle tercih ettiğiniz bir tarz varsa bu tarzda iyi örneklere sahip fotoğrafçılara odaklanın.

Alacağınız hizmetleri seçin

Düğün fotoğrafçısı seçimi yaparken dikkat edilecek bir diğer konu da alınacak hizmetlerdir. Bu hizmetler genellikle çekim süresi, mekan sayısı, düzenleme, baskı, albüm ve video olarak paketler halinde sunulmaktadır. Bunlara önceden karar vermek fotoğrafçınızla olan görüşmenizi daha olumlu geçirmenizi sağlayacak ve sizi istemediğiniz bir hizmeti alma masrafından kurtaracaktır.

 • Çekim Süresi
 • Mekan Sayısı
 • Fotoğraf Düzenleme
 • Baskı
 • Albüm
 • Video

Bütçenizi belirleyin

Bütçenizi belirleyin ancak asla bütçenize göre fotoğrafçı seçmeyin. Beğendiğiniz fotoğrafçıları listeleyin ve sonra bu listeyi bütçenize göre daraltın. Fotoğrafçı için belirlemiş olduğunuz bütçe, maddi olarak kaldıramayacağınız fotoğrafçıları otomatik olarak eleyecektir. Elemek istemediğiniz fotoğrafçılardan hafta sonu yerine hafta içi çekim talep ederseniz aynı hizmeti daha uygun fiyatlara almanız mümkündür.

Fotoğrafçıları araştırın

Halihazırda internet üzerinde yapacağınız araştırmaların yanında arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza, gittiğiniz kuaföre veya güzellik merkezlerine fotoğrafçı seçimi konusunda danışabilirsiniz. Sizinle paylaşacakları deneyimler seçiminizi çok önemli ölçüde etkileyebilir.

Dış Mekan Gelin Damat Dikmen Vadisi Yakın

Beğendiğiniz fotoğrafçılarla görüşün

Çekim öncesinde fotoğrafçınızla görüşmezseniz büyük bir risk almış olursunuz. Bu yüzden beğendiğiniz fotoğrafçılarla telefonda görüşüp ilgili tarihte çekim yapabileceklerine emin olun. Bununla birlikte aklınızdaki diğer soruları sorun ve  kriterlerinize uyanlarla yüz yüze görüşme ayarlayın.

Bir düğünde çekilen tüm fotoğrafları görün

Bazen fotoğrafçılar size en güzel fotoğraflarından oluşan bir portfolyo gösterirler ve kararınızı buna göre vermenizi beklerler. Oysa sizin asıl merak ettiğiniz bir düğüne ait albümün veya çekilmiş tüm fotoğrafların nasıl olduğudur. Fotoğrafçı çekim sonunda size ne verecekse çekim öncesinde size onun örneklerini sunmalıdır. Bu konuda ısrarcı davranın.

Çekim sonrası işleyiş hakkında bilgi edinin

Çekim sonrası genellikle çekimin kendisinden uzun sürer. O yüzden bu süreçle ilgili aklınızdaki tüm soruları sorun:

Kaç adet fotoğraf alacağım?


Düzenlenecek fotoğrafları kim seçecek?

Albümler ne zaman elime geçecek?

Fotoğraflar ne kadar süreyle korunacak?

Kişiliğinizin uyuştuğuna emin olun

Neredeyse tüm günü birlikte geçireceğiniz fotoğrafçı ile kişiliğinizin ve enerjinizin uyuştuğuna emin olun. Ailenizin, arkadaşlarınızın ve davetlilerin arasında nasıl davranacağını bilmeyen; heyecanlı, gergin, tedirgin veya duygusal anlarınızda yanınızda bulunmasını istemeyeceğiniz bir fotoğrafçıdan uzak durun. Fotoğrafçınıza karar verdikten sonra ise ona güvendiğinizi gösterin. Unutmayın, fotoğrafçılar kendilerine güvenildiğini hissederlerse daha iyi işler ortaya koyarlar.

Son kararı birlikte verin

Karar verme aşamasında eşinizle birlikte hareket edin.

2 Comments

  Add comment

  Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

  Önceki yazıyı okuyun:
  Drone Çekim Altınköy Gelin Damat
  Düğün Fotoğrafı İçin Mekan Seçimi

  Kapat