Düğün Fotoğrafı İçin Mekan Seçimi

17 Haziran 2014   |   by   |   in category Düğün, Fotoğrafçılık   |   with 2 and 6   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > Düğün Fotoğrafı İçin Mekan Seçimi
Pek çok profesyonel düğün fotoğrafçısının iyi bildiği, rahat edebildiği favori mekanları vardır. Oysa siz düğün fotoğrafçılığına yeni başladınız veya yeni mekan arayışına girdiniz. İşte düğün fotoğrafı çekebilecek mekan seçimi konusunda birkaç ipucu:
Drone Çekim Altınköy Gelin Damat

Hedefler belirleyin

İlk iş olarak fotoğraf makinesini alıp yeni yerler aramak üzere yola çıktınız. Eğer bir hedefiniz yoksa dönüş yolunda elinizde sayısız fotoğraf ve karışık bir kafanız olabilir. Buna engel olmak için fotoğraflarınızın hangi hikayeyi anlatacağını belirleyin. Fotoğrafları çekerken bu hikayeleri göz önünde bulundurun. Unutmayın; mekanlar fotoğrafçıları sınırlayan şeyler değil, hikayeyi daha iyi anlatmak için kullandığı arka planlar olmalıdır.

Işığı inceleyin

Güzel bir fotoğraf için ışığın önemini ne kadar anlatsak azdır. Bu yüzden ortam ışığını en iyi şekilde kullanmaya çalışın. İç mekanlarda bulabileceğiniz bir pencere kenarı size harika bir ışık kaynağı sunacaktır. Ortam ışığının size yetmediği durumlar için yardımcı ışık ekipmanları -flaş, reflektör veya sürekli ışık- bulundurun. Eğer bu bir dış mekan ise ışığın yönü ve şiddeti fotoğrafınızı etkileyecektir. İnsanların yüzünde sert gölgeler görmek istemiyorsanız güneşin altında değil, ışığın daha homojen olduğu gölge alanları seçin.

Zamanlamaya dikkat edin

Mekan seçimi yaparken belirlediğiniz yerin farklı zamanlarda farklı göründüğünü gözlemleyin. Bu farklılık mevsimlere, haftaiçi-haftasonu durumuna, hatta saat dilimlerine göre ortaya çıkabilir. Örneğin tarihi bir mekanda çekim yapacaksanız ziyaretçi sayısının az olduğu zamanları tercih edebilirsiniz. Şehir içinde çekim yapacaksanız trafik faktörünü mutlaka dikkate alın. Zamanlamayı etkileyen bir diğer konu da havanın durumudur. Güneş, rüzgar, yağmur, kar gibi etkenler kompozisyon dahil anlatmak istediğiniz hikayeyi baştan sonra değiştirebilir. Detaylı hava tahminine göz atmak sizi sürprizlere karşı hazırlıklı tutacaktır.

Teknolojiyi kullanın

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve gerçekten araştırmaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız o zaman teknolojiyi kullanın. Bulunduğunuz şehrin en gözde gezi ve fotoğraf yerlerini arama motorlarından bulun. Sakin bir fotoğraf çekimi için orman, dağ, sahil gibi doğal alanları seçebilir veya şehrin havasını yansıtan sokak, park, lunapark, gar, metro gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Google Maps gibi uygulamalar arama işinizi kolaylaştıracaktır.

Ankara’da Fotoğraf Çekimi İçin Uygun Mekanlar

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Yel Değirmeni Ceren Emre Çiçek Günbatımı

Dikmen Vadisi

Düğün Fotoğrafçısı Ankara Gelin

Hacettepe Yeşil Vadi

Hacettepe Yeşil Vadi Fotoğrafları

Seğmenler Parkı

Altınpark

Altınpark dış mekan fotoğrafı kuşlar

Eymir Gölü

Botanik Park

Hamamönü Evleri

Mogan Gölü

Rahmi Koç Müzesi

Altınköşk

Tuz Gölü

2 Comments

 • GroverBiggie
  on 6 Temmuz 2018Cevapla

  Hi webmaster, i’ve been reading your website for some
  time and I really like coming back here. I can see
  that you probably don’t make money on your blog. I know one awesome
  method of earning money, I think you will like it.
  Search google for: dracko’s tricks

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Saç ve Makyaj Seçimi

..Saç modeliniz illaki gelin topuzu olmak zorunda değil. Kısacık veya dağınık da olabilir. Kendinizi sınırlayıp belirli kalıplara girmeye çalışmayın. O...

Kapat