Düğün Günü İçin Tüyolar

1 Mart 2014   |   by   |   in category Düğün   |   with 0 and 3   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > Düğün Günü İçin Tüyolar

Genellikle gelin adaylarının, düğün günü yaklaştıkça o güne ait endişeleri giderek artar. Bu durumu, fotoğraf çekimi hakkında bizimle iletişime geçen gelinlerin konuşmalarından anlayabiliyoruz. Biz de yaşadığımız tecrübeleri çöpe atmamak adına birkaç öneride bulunmak istedik.

1.  Tek Bir GünDSC_9918

Size ait tek bir gün var. Tekrarı olmayacak bir gün. O yüzden her anın tadını çıkarmaya çalışın. Muhakkak ters giden bir şeyler olacaktır. Ancak bunlar çözümlenemeyecek sorunlar değildir. Yine de mümkünse sorunlardan uzak durmaya çalışın. Burada yakınınızdaki insanlara büyük iş düşüyor tabi ki.

2. Yakın arkadaş

Düğün günü ihtiyacınız olan tüm eşyalarınızı yanınıza almış olsanız ve defalarca kontrol etmiş olsanız dahi kafanızda hep bir şeyleri unutmuş olabileceğinize dair endişeler olacaktır. O gün hazırlıklarla ilgili hiç bir şey düşünmeyin. Sizi iyi tanıyan ve size asla kırılmayacak (stresten etrafınızdakileri kırabilirsiniz) bir arkadaşınız olsun muhakkak. Ve özel çantanızla, gelinliğinizle, çiçeğinizle ve hatta telefonunuzla arkadaşınız ilgilensin.

3. Telefonunuzu Bırakın

Düğün günü uzaktan gelecek olan misafirleriniz sizden yol veya zaman bilgisi almak için iletişime geçmek isteyebilirler. Hazırlıklarla ilgilenirken bir yandan da insanlarla ilgilenmek sizi strese sokabilir. Telefonunuzu yakın arkadaşınıza teslim edin ve sadece kendinize odaklanın.

4. Teçhizat

Her ihtimale karşı yanınızda iğne, iplik, yara bandı vb. küçük hayat kurtarıcı malzemeler bulundurun. Özellikle gün boyu koşuşturmacada ilk defa giyeceğiniz gelin ayakkabınız size pek dostça davranmayabilir. Yara bandı hayat kurtarır. Bu malzemeleri “Yanıma aldım mı, almadım mı?” diyerek kafa yormayın. Arkadaşınızla önceden bu işlerle ilgilenmesi için konuşun.

DSC_0179 (2)

5. Rahat Ayakkabılar

Gelin ayakkabınızı o günün ne kadar yorucu olacağını düşünerek seçmeye çalışın. Eğer ayakkabınız topuklu ise ve rahat edemeyeceğinizi düşünüyorsanız yanınıza mutlaka rahat bir ayakkabı alın. Merak etmeyin, gelinliğin altından görünmeyecektir. Törenden önce yine topuklu ayakkabınıza dönebilirsiniz.

6. Fotoğrafçı Seçimi

Eğer düğün eğlencesi ya da nikâh töreni dışında da fotoğraflarınız olsun istiyorsanız fotoğrafçı seçiminde daha dikkatli olun. Mümkünse düğün gününün öncesinde birkaç saat vakit geçirip sizi daha yakından tanımalarını sağlayın. Hayal ettiğiniz fotoğraf karelerini anlatın, paylaşın. Düğün gününün zaman çizelgesini ve detaylarını, mekânın detaylarını vb. paylaşın.

7. Zaman Çizelgesine Dikkat Edin

O gün yapılması gerekenler hemen hemen her düğünde benzerdir: kuaförde hazırlıklar, fotoğraf çekimi, gelin alma, arkadaşlarla ön kutlama, nikâh merasimi, düğün eğlencesi… Özellikle kuaför ve fotoğraf çekimi geç kalınmaması gereken randevulardır. Planlamanızı zamanın sarkabileceğini düşünerek bir saatlik toleranslarla yapın. Geç kaldığınızda endişe etmeyin. Özellikle yaz aylarında sizden önce muhakkak gecikmiş bir çift olacaktır. 🙂

8. Kuaför Seçimi

Gelin adayları artık saç ve makyaj provasına daha fazla özen göstererek düğün günü kâbus yaşamaktan kurtuluyorlar. Ancak prova yaptırmayan gelinler için önerimiz düğün gününden önce kuaförünüzle görüşün ve nasıl bir saç-makyaj istediğinizi kararlaştırın. Kuaför seçiminde daha önce tanıdığınız, sizi anlayabilecek birini tercih edin. Eğer böyle bir imkânınız yoksa en azından bir kaç gün öncesinde iletişime geçin.

9. Kuaförde Kalabalık Arkadaşlar

Kuaförde hazırlanırken kalabalık bir grup eşliğinde gitmemeye özen gösterin. Herkesin hakkınızda farklı bir yorumu olabilir ve bu yorumlar  motivasyonunuzu düşürebilir. Elbette nelerden hoşlandığınızı bilen kişilerin yanınızda olması fikir vermek açısından faydalı olabilir. DSC_0007Ancak arkadaşlarınızın hazırlıkları uzayabilir. Bu durumda da sıradaki randevunuza yetişme kaygınız artabilir. Mümkünse kuaföre tek bir arkadaşınızla gitmeye çalışın.

10. Fotoğraf Karelerinin Belirlenmesi

İlk imza, damadın ayağına basma, ilk dans, pasta kesimi vb. kaçırılmaması gereken önemli anlardır. Muhtemelen seçtiğiniz fotoğrafçı bu anları kaçırmadan fotoğraflayacaktır. Ancak siz farklı açılardan bu anları görmek isterseniz arkadaşlarınızdan da bu anları fotoğraflamasını isteyin.

11. Düğün Mekânında Fotoğraf Makinesi

Bazı düğün mekânlarında -kendi fotoğraf çekimleri dışında- fotoğraf makinesinin kullanımına izin verilmemektedir. Bu durumu düğün mekânı sahibi ile önceden konuşarak sorun çıkmasını önleyin ya da fotoğrafçınızın bu sorunu çözmesini sağlayın.

 

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Ralli zıplama
Motor Sporları Fotoğrafçılığına Başlarken

Kapat