2014 Yılı İçin Düğün Tarihi Seçimi

26 Aralık 2013   |   by   |   in category Düğün   |   with 0 and 2   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > 2014 Yılı İçin Düğün Tarihi Seçimi

18 Ağustos’ta evlendim. Havalar çok sıcaktı. Bazı arkadaşlar gelememiş, yaz tatillerini o zamana ayarlamışlardı. Az kalsın düğün salonu ve müzik grubunu da başkalarına kaptırıyorduk. Çok sıcak olduğunu söylemiş miydim? Buna rağmen Ağustos ayının cumartesileri en çok tercih edilen tarihlerden biri. Peki düğün tarihi seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

İşte bu sorunun kısacık! cevabı:
Düğün Organizasyonu İçin Uygun Tarihler
İlk sırada Eylül ayının cumartesileri gelirken ikinci sırada Haziran ayının cumartesileri var. Bu tarihlerin belki çoğu 2014 Ocak sonuna kadar dolmuş olacak ve o gün için düğün salonu ayarlamak zor olacaktır.

Organizasyon Zamanı

Düğününüz için en uygun tarihi seçerken ilk atılması gereken adım takvimde bugünün tarihine bakarak düğün organizasyonu için çok uzun bir zaman öngörmeniz gerekiyor. Bu süre -en az 3 ay diyelim- içinde iyi, güzel bir düğün yapabilirsiniz. Tabi ki bu hazırlıkların daha uzun bir zamana yayılması hiç de kötü bir fikir değildir. 6 aydan 1 yıla kadar konseptler netleşecek ve rahatça bütün ayrıntıların ve seçimlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Cumartesi mi Pazar mı?

Düğün için en çok tercih edilen gün cumartesidir. Pazar günü ise daha az tercih edilendir. Ancak siz pazarı seçerek düğün salonu, düğün fotoğrafçısı, müzisyen vb. ayarlamakta çok zorluk yaşamayabilirsiniz. Pazar gününün tek kötü yanı belki de ardından gelen gün ve onun getirdiği sendromdur. Davetliler geç saatlere kadar kalmak istemeyebilirler, düğün sonuna doğru beklediğinizden daha az kişi ile kalabilirsiniz. Gündüz düğünleri konsept olarak enteresan olabilir, kişisel tercihiniz önemlidir.

Organizasyon için zamanınız kısıtlıysa ve bütün cumartesiler ve pazarlar doluysa o zaman cuma günü iyi bir tercih gibi görünmeye başlar. Hatta pazar günü olmasındansa cuma günü evlenmeniz daha iyi bile diyebilirim. Artık hazırlık için bir zaman belirlediyseniz ve cumartesi mi pazar mı olacağına karar verdiyseniz tercih edilebilecek diğer tarihlere bakmalısınız.

Tercih Edilebilecek Diğer Tarihler

Yıl içerisinde önde gelen tarihler Çarşamba gününe denk gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Perşembe günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Pazartesi gününe denk gelen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 28 Temmuz Pazartesi günü başlayan Ramazan Bayramı ve 30 Temmuz Çarşamba günü sona eren bayram tatili üç mesai gününe denk geliyor, 3 Ekim Cuma günü Kurban Bayramı Arifesi, Pazartesi ve Salı günleri de 3. ve 4. gün tatillerine denk gelecek.

Düğününüzün sorunsuz organizasyonu için her şeyi düğün tarihine en az 3 ile 8 ay önce ayarlamanız gerekiyor.

“Düğün Mevsimi” dışında olan ve cuma gününe denk gelen tarihler için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Büyük ihtimalle 1 haftada her şeyi halledeceksiniz.

Sorunlu Tarihler

Bazı sorunlu tarihler önceden belirlenebilirken (konser, maç vb.) bazıları da öngörülemez (cenaze, hastalık vb.) 2014 Dünya Futbol Şampiyonası 12 Haziran – 13 Temmuz arasında oynanacak. Türkiye elemelerde yer almayacak ve maçlar genellikle gece saatlerinde olacak ama yine de 13 Temmuz görünen en sorunlu tarih gibi duruyor.

Sorunlu olabilecek bir diğer tarih ise Ramazan ayıdır. 28 Haziran- 27 Temmuz tarihlerinde davetli sayınız az olacaktır. Ancak organizasyon masraflarında ciddi azalma görebilirsiniz.

Hava Tahmini

Büyük ihtimalle en iyi hava şartları Haziran başı ve Eylül’de olacaktır. Ekim ortasına kadar da olan tarihleri düşünmekte tereddüt etmeyin -sonbahar renkleri ve alçaktaki güneş fotoğraflara ayrı bir renk verebilir. Yaz günü bunu elde edemezsiniz. Ekim’deki ve Mayıs’ taki sıcaklıklar, yıl içindeki en uygun sıcaklıklardır ancak bu defa da yağış riski artıyor. Kış aylarında evlenecekseniz her şeyin bir yerde olduğu bir düğün yapın, yada geleneksel olmayan sıradışı birşey deneyin.

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram