En Güzel Fotoğrafı Seçmek | Sil Gitsin Tekniği!

25 Şubat 2015   |   by   |   in category Fotoğrafçılık   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Fotoğrafçılık > En Güzel Fotoğrafı Seçmek | Sil Gitsin Tekniği!
Bir fotoğrafçı olarak başarılı olabilmenin yolu güzel fotoğraf çekebilmek kadar güzel olmayan fotoğrafları silebilmekten geçer. Ancak fotoğraf elemek söylemesi kolay, yapması zor bir iştir.
Yarış

Profesyonel fotoğrafçıların portföylerinde benzer fotoğraflar göremezsiniz. Bunun nedeni nicelikten çok niteliğe önem vermeleri ve vermek istedikleri mesajı en iyi şekilde anlatan fotoğrafı seçebilmelerinden kaynaklanıyor.

Bir fotoğrafçı olarak seçildiğinizde sadece çekim için değil, düzenleme ve rötüş yetenekleriniz için de tercih edilirsiniz. Bunun öncesinde ise çektiğiniz fotoğraflar arasından en iyilerini seçebilme yeteneğiniz gelir. Tüm fotoğrafları müşterilerinize gösterdiğinizde onların kafası karışabileceği gibi en çok hoşuna gidenleri seçmekte de zorlanacaklardır.

Eğer sadece müşterinin seçtiklerini alırsanız sizin şevkiniz ve fotoğrafçı olarak marka değeriniz düşecektir. Eğer sadece kendi beğendiklerinizi seçerseniz bu defa müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Bu yüzden seçim anında hem sizin hem de müşterinizin sevebileceği fotoğraflar arasında bir denge gözetmeli ve düzenlemeleri bu doğrultuda yapmalısınız. Peki ama nasıl?

Çekmeden Önce Düşünün

Poz sayısının kısıtlı olduğu film zamanlarında bir fotoğrafı çekmeden önce onu kafanızda oluşturmanız gerekirdi. Günümüzde dijital makinelerde birlikte “çok çekeyim sonra nasılsa silerim” düşüncesi gelişti. Deklanşöre basmadan önce ne çekmek istediğinizi iyi planlamak çekilecek fotoğraf sayısını azaltacaktır.

Bir fotoğraf silmenin en basit yolu o fotoğrafı hiç çekmemektir.

Bir Gün Dinlenin

Fotoğrafları bilgisayara aktardıktan sonra bir süre dinlenin. O gün içerisinde gördüğünüz olaylar ve çektiğiniz fotoğraflar aranızdaki bağlantıyı koparın. Ertesi gün dinlenmiş gözlerle “en güzel fotoğrafı” bulmak adına çok daha doğru seçimler yaptığınızı göreceksiniz.

Net Olmayan Fotoğrafları Silin

En sık yapılan yanlışlardan biri de net olmayan fotoğrafları “Belki siyah-beyaz yaparsam ve biraz da gren eklersem sanat fotoğrafı gibi olur” düşüncesi ile fotoğrafları silmemektir. Eğer çektiğiniz fotoğraf gerçekten bir “O An” fotoğrafı değilse net olmayan tüm fotoğrafları silin. İlerleyen çekimlerinizde net olmayan fotoğraf sayısında belirli bir azalma fark edeceksiniz.

Hızlı Davranın

Fotoğraf seçimini hızlı yapmak, bir fotoğraf üzerinde fazla düşünmeden -içgüdüsel ve doğal- olarak seçim yapmanıza yardımcı olur. Yavaşladıkça fotoğraflardaki detaylara takılır, ileri-geri gider ve kendinizi seçmekte zorlanan bir halde bulursunuz. Unutmayalım ki güzel fotoğrafın etkisi çok anidir ve güzel fotoğraf izleyenleri tarafından çok kısa sürede beğenilir. Bu konuda siz de içgüdülerinize güvenin!

Fotoğraflarınıza Küçülterek Bakın

Güzel olmayan fotoğraflardan kurtulurken çektiğiniz fotoğrafları küçük halleriyle görmeniz bu işlemi hızlandıracaktır. Bu sayede detaylarda boğulmadan önemli olan objenin, kadrajın ve kompozisyonun güzelliğine göre seçiminizi yapmanız kolaylaşır. Bunun yanında fotoğrafları gruplar halinde görmek, benzer fotoğrafları belirlemeyi ve aralarından seçim yapmayı da daha kolay hale getirir.

Not: Çok küçük fotoğraflarda netlik sıkıntılarını fark etmek zor olduğundan bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

Bunları Da Silelim

Birden fazla mesaj içerenler

İçinde birden fazla mesaj içeren veya ana objenin belirsizliği izleyicinin sadece kafasını karıştırır. Beğeni hızlı oluşan bir olgudur ve bir fotoğrafta nereye bakacağını bilemeyen insanın fotoğrafı güzel olarak nitelendirmesi bu sebeple çok zordur.

Rahatsız edici şeyler

Özellikle portre çekerken insanın başından çıkmış gibi görünen arka plan objelerine dikkat edin. Ağaç dalları, elektrik kabloları vs. gördüğünüzde -Photoshop ile uğraşmak istemiyorsanız- o fotoğrafın işe yaramadığını bilin. Bu tip farkındalıklar bir sonraki çekimde kadrajınızı daha dikkatli seçmenizi sağlayacaktır.

Hoş olmayan yüz ifadeleri

Bunları kimse görmek istemez o yüzden hemen silin, şimdi silin, hep silin!

Fotoğraf Silme Kılavuzu

Artık herkes “güzel olmayan” fotoğraflarını acımasızca silmeye hazırsa yazı işe yaramış ve sonuna gelmişiz demektir. İkna olmayanlar için son bir şey söylemek gerekirse; silin gitsin! Nasılsa daha iyisini çekersiniz!

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Düğün Hikayesi Ayvalık
Düğün Hikayesi – Hatice & Omay

Gujjar Photo'nun markaya dönüşmesine öncülük eden bir çiftin düğün hikâyesi... Mutlu bir çift, eğlenceli bir düğün ve romantik fotoğraf çekimleri...

Kapat