En Uygun Düğün Tarihi | 2015

29 Aralık 2014   |   by   |   in category Düğün   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > En Uygun Düğün Tarihi | 2015
düğün salonu nikah masası
Durun tahmin edeyim! Nişanlısınız? Tebrikler! Peki düğün ne zaman?

Bugünlerde herkes size bu soruyu soruyorsa artık zaman zaman kendinizi ışık ve alkışlar eşliğinde ilk dansınızı etmek üzere piste doğru yürürken hayal ediyor olmalısınız. Ya da evlilik kararını yeni aldınız ve düğün tarihini bir an önce arkadaşlarınızla ve yakınlarınızla paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz.

Düğün tarihini belirlemek bir çift olarak alacağınız en önemli kararlardan belki de ilkidir. Peki hem herkese uyacak hem de sizin için özel olacak olan bu günü nasıl seçeceksiniz?

İşte en uygun düğün tarihi seçimi yapabilmek için dikkate almanız gereken bazı konular:

Mevsim

Dikkate almanız gereken ilk şeylerden biri hangi mevsimde evlenmek istediğinizdir. Çünkü hava durumu sadece düğün tarzını ve mekanını değil aynı zamanda düğünün ruh halini de etkiler. İnsanlar dışarıda yağmur/kar yağarken farklı, 35 dereceyi bulan sıcaklarda kendilerini farklı hissederler. Siz genel ruh halinize uygun bir mevsim seçin! Eğlenmeyi, terler içinde dans etmeyi seviyorsanız yazı, sıradışı, zerafet ve yılbaşı süslü romantik bir düğün için kışı, nostaljik, altın renkler için sonbaharı, tazelik, pastel renkler ve bol çiçekler için ilkbahar size en çok uyan mevsim olacaktır.

Mekan

Mevsime karar verdikten sonra nerede evleneceğinize sıra gelir. Eğer tercihiniz popüler olan mekanlardan birinde evlenmek ise bu konuda aceleci davranmalısınız. Zira revaçta olan düğün mekanları genellikle 1 yıl öncesinden rezervasyonla dolmuş olabiliyor. Bu durumda istediğiniz günü belirlerken mutlaka mekanın o gün müsait olup olmadığını öğrenin.

Maliyet

Düğün için en çok tercih edilen zaman Haziran-Eylül arasındaki aylardır ve bu aylarda fiyatlar oldukça yüksektir. Ancak eğer düğün sezonu dışında -Aralık ve Mart arasında- bir düğün yapmayı planlarsanız fiyatların yarı yarıya düştüğünü göreceksiniz. Elbette bu aylarda düğün yapmanın bazı eksileri de olacaktır.

Dikmen vadisinde siyah veyaz gece sokak lambası

Maliyeti etkileyen bir diğer konu da günlerdir. Cumartesi günü talebin ve dolayısıyla fiyatların en yüksek olduğu gündür. Cuma ve Pazar ise size nispeten daha uygun fiyatlar sunulacaktır. Eğer bütçeniz gerçekten kısıtlıysa hafta içi düğünleri elinizi bir nebze rahatlatacaktır. Çok kalabalık olmayan bir düğün planlıyorsanız ve en yakınlarınızı davet edecekseniz onlar bunu anlayışla karşılayacaktır. Eğer geniş aileler ve farklı şehirden gelecekleri davet edecekseniz bu durumda anlayış sırası sizde olacaktır.

Kaçınılması Gereken Günler

Eğer işiniz gereği bitirmeniz gereken bir projeniz varsa o dönemde düğün yapmaktan kaçınmanız yerinde olabilir. Zaten stresli olmanız beklenen bir dönemde fazladan stres size hiç iyi gelmeyebilir. Stres yaşamasanız bile düğün sonrası balayınızı kısa kesmek zorunda kalabilirsiniz.

18 Haziran – 16 Temmuz arasındaki Ramazan ayı boyunca düğününüze gelecek insanların sayısında belirli bir azalma yaşanabilir. Bunun dışında 2015 yılı için sorunlu bir tarih görünmüyor.

Resmi Tatil ve Bayramlar

Resmi tatil günleri çiftlerin düğün için favori günlerindendir. Bu sayede uzaktan gelecekler işten izin almadan gelebilme fırsatı bulurlar. Ancak aynı zamanda pek çok insan da tatil planı yaptığından düğününüzde mutlaka bulunmasını istediğiniz kişilerin tatil planını bildiğinizden emin olun.

2015 Yılında Tercih Edilebilecek Tarihler

Perşembe gününe denk gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,

Cuma günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü,

Salı gününe denk gelen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı,

16 Temmuz Perşembe günü Ramazan Bayramı Arefesi ve 17 Temmuz Cuma günü Ramazan Bayramı’nın ilk günü,

23 Eylül Çarşamba günü Kurban Bayramı Arefesi, Perşembe ve Cuma günleri de 1. ve 2. gün tatillerine denk gelecek.

Yılın son resmi tatili ise 28 Ekim Çarşamba yarım gün ve 29 Ekim Perşembe günü olan Cumhuriyet Bayramı olacak.

2015 Resmi Tatil ve Bayramlar

Unutmadan

En az üç ayrı tarih belirleyin ve artıları ile eksilerini kıyasladıktan sonra kararınızı verin.

Düğün mekanını tutmadan önce duyuru yapmayın.

Özellikle çalışmak istediğiniz bir düğün organizatörü veya fotoğrafçı varsa onlarla önceden görüşüp fikirlerini alın.

Düğün tarihi için hangi tarihi seçerseniz seçin bunu en yakınlarınızla en kısa sürede paylaşın. En yakınlarınızın iptal edemeyecekleri bir planı olmadığına emin olun.

Düğün tarihini belirleme süreci her çift için farklılık gösterecektir ve belki de bu yüzden bu kadar özeldir. Her anın olduğu gibi bu özel döneminin de tadını çıkarın.

Hazırlıklar başlasın!

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Raymond Depardon
Anahtarların Kapattıkları

İTALYA. Veneto Bölgesi. San Clemente Şehri. Ruhsağlığı Bakımevi. 1979.

Kapat