Fotoğraflarda Doğal Ten Rengi Elde Etmenin 4 Yolu

12 Mart 2015   |   by   |   in category Fotoğrafçılık   |   with 1 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Fotoğrafçılık > Fotoğraflarda Doğal Ten Rengi Elde Etmenin 4 Yolu
Renkli portre fotoğrafçılığının en temel püf noktalarından biri doğal ten renginin fotoğraflara yansıtılabilmesinden geçer. Fotoğrafçılar bir fotoğraftaki arkaplana, ışığa ve kompozisyona dikkat ederken müşteriler ise daha çok doğal görünüp görünmedikleriyle ilgilenirler. Siz de dikkat edeceğiniz birkaç nokta sayesinde çok güzel portreler elde edebilirsiniz.
Kardeşler

1. Daima RAW Çekin

Tüm tavsiye yazılarından duymaya alıştığınız “RAW formatında çekim yapmak” bu defa gerçekten hayati bir öneme sahip. Bunun başlıca nedeni doğal ten rengini elde etmenin en iyi yollarından biri olup düzenleme yaptığınızda istediğiniz rengi elde edebilmeniz için size en geniş imkanı sunmasıdır. Renk hatalarını düzeltmenin yanısıra size fotoğrafla daha fazla oynayabilme imkanını da verir.

Doğal Ten Rengi

2. Beyaz Dengesi

Eğer 1. maddeyi uyguluyorsanız beyaz dengesini ayarlama konusunda daha az sorun yaşarsınız. Ancak JPEG olarak çekilen fotoğraflarda beyaz dengesi yanlış ise bunu sonradan düzeltmek hiç de kolay bir iş değildir. Pek çok fotoğrafçı beyaz dengesi ayarını yapmak için gri kartlar kullanır. Gri kartlar sayesinde hem çekim anı için beyaz dengesi ayarı doğru yapılabilir hem de sonrasında düzenleme yapılacaksa bunu Lightroom gibi programlar üzerinde tek bir dokunuşla yapmak mümkündür.

gelin pozları

3. Doğru Pozlama

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise pozlamadır. Az pozlama yapıldığında ten normalden daha koyu ve pürüzlü görünür. Pozlamayı biraz fazla yapmanız durumunda ise daha pürüzsüz bir cilt görünümü elde edersiniz. Buradaki kritik nokta yine fotoğrafın düzenleme sırasında geri getirebilecek kadar bilgi içermesidir. Bu da fotoğraflarda aşırı pozalama nedeniyle meydana gelebilecek patlamalardan kaçınmak gerektiği anlamına geliyor.

Her ne kadar çekim sırasında yapılan pozlama hataları sonrasında giderilebilir olsa da siz yine de fotoğrafı çekerken en iyi şekilde pozlamaya çalışın. Makinenizin histogramı size bu konuda yardımcı olacaktır.

4. Işık, ışık, ışık

Doğru ve doğal ten rengi için önemli noktalardan biri de ışıktır. Göze hoş gelen portre çekmek için genel bir kural olarak doğrudan sert ışıktan kaçınmak ve onun yerine gölgeyi tercih etmek gerekir. Bu durumda yüzde oluşabilecek sert gölgelerin yerine yumuşak bir ışıkla daha güzel bir ten rengi elde etmiş olursunuz.

Gölge alanları tercih ederken en karanlık yeri değil doğrudan güneş ışığına en yakın olan kısmı seçerseniz hem daha hızlı enstatanelerde çekim yapabilirsiniz hem de oluşabilecek renk sapmalarını da engellemiş olursunuz. Işığı yansıtabilecek doğal bir reflektör bulabilirseniz (beyaz duvar vs.) modelinizin yüzü çok daha güzel görünecektir. Risk almak istemiyorsanız yanınızda bir reflektör bulundurmanız gerekir.

1 Comment

  • Klima Servisi
    on 11 Nisan 2015Cevapla

    benim adıma çok yararlı bi paylaşımda bulunmuşsunuz. 🙂 amatör bir fotoğrafçı olarak bunları yavaş yavaş öğrenicem artık

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Düğün Hikayesi Ankara
Düğün Hikayesi – Gülin & Nevres

Her düğünün farklı bir hikâyesi vardır. Çiftlere yaşattığı anların yanı sıra bu düğünün herhangi bir anında yer almak hikayenin bir...

Kapat