Gelin Makyajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13 Mart 2017   |   by   |   in category Düğün   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Düğün > Gelin Makyajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sevgili gelinler,

Büyük güne az kaldı. Çok heyecanlısınız. Her şeyin dört dörtlük olmasını istiyorsunuz. “Dünyanın en güzel gelini ben olmalıyım; saçım, makyajım, gelinliğim, takılarım… her şeyim eşsiz ve mükemmel olmalı.” düşüncesini yüksek sesle söylemeye çekiniyorsunuz. Bu gün sizin gününüz. Haklısınız! Bu gün Özel olmalı. Ve Güzel olmalı. Ve Harika olmalı. Ve Eşsiz olmalı. Ve Tek olmalı. Ve Unutulmaz olmalı.

Ve de ben sizlerle makyaj sanatçısı, makyaj ve kalıcı makyaj eğitmeni sevgili Sevilay ACIBUCU ile gerçekleştirdiğim o keyifli röportajın detaylarını paylaşmak istiyorum.

Öncelikle kendisine bana vakit ayırdığı ve paylaştığı o değerli bilgiler için teşekkür ederim. Değerli gelinler umarım o büyük gününüzü özel kılmakta katkı sağlayabilmişimdir. 🙂

Sizi Biraz Tanıyabilir Miyiz? Sevilay Acıbucu Kimdir?

53 yaşındayım. İki çocuk annesiyim. 32 senedir, 1987 yılından beri bu işi yapıyorum. Fransa’ da yüz ve göz yapısına uygun makyaj teknikleri eğitimi aldım. Sahne efekt karakter makyajları, tiyatro makyajı da mesleğimin içerisinde. Makyaja aşığım, makyaj yaparken benim için dünya duruyor, yaşam duruyor, nefes almayı unuttuğum zamanlar bile olduğunu düşünüyorum. Onun için çok keyif ile çalışıyorum ve bunu da yetenekli insanlara öğretmekten, onları eğitmekten de, onların yeteneklerini keşfetmekten de inanılmaz keyif alıyorum. Mesleğimi yaparken aslında hep amatör ruhu ile hobimi gerçekleştiriyorum. Aslında hiç çalışmıyorum. Yorulmuyorum. Bu çok büyük keyifle yaptığım bir iş. Tekrar dünyaya gelsem yine makyaj sanatçısı olurum. Bu makyaj stüdyosunu 2008 yılından bu yana işletiyorum. Aynı zamanda 1996 yılından bu yana da bir güzellik salonu işletmecisiyim. Ben genelde sade yaşayan bir insanım. Kendi yapımda çok fazla makyajı sevmiyorum. Evet makyaj güzeldir ama bilinçli, doğru ve yerinde kullanmak şartıyla. Bana her an her dakika pür telaş makyaj çok anlamsız geliyor. Amaç yaşa göre, cildin deformasyonuna göre, cildin yapısına göre makyaj yapmak. Her makyajda makyajın ana yapısı olan kaliteli bir cilt gerekiyor.

Sevilay Professional Make Up Studio

Makyaj Alanında Kimlerle Çalışıyorsunuz? Ne Makyajlar Yapıyorsunuz?

Kişinin yüzüne uygun makyaj tasarımı yapıyorum. Herkesle çalışıyorum. Herkesin makyaja ihtiyacı vardır. Makyaj yaşamımızın her alanında var olan bir şey; televizyon seyrederken, tiyatro seyrederken, sinema seyrederken ve biz ayrıca bu organizasyonlara giderken, kendi organizasyonlarımız içerisinde bile, küçücük bir toplantıya bile giderken saçımızı bir tokayla toplarız ama mutlaka makyajımızı yaparız. Bu arada makyaj sadece biz kadınlara özel değildir. Erkeklerin de cildinde kapatma, kamuflaj gerekiyorsa onlara da bazı yardımlarımız olmalıdır. Bu erkeği feminen yapmaz, sadece bir kusur düzeltmedir. Makyaj değişim sanatıdır. Makyajın ana yapısında kusurları düzeltmek vardır. Gelini olağanüstü güzelleştiriyorsunuz ama damatta bir leke varsa, fotoğrafçının işini zorlaştırıyorsunuz o anlamda. Biz damatlara talep ederlerse makyaj uyguluyoruz. Ben ekibimle birlikte defilelerde, tiyatroda, Ankara Başkent Moda Günleri’nde onların makyaj tasarımlarını, makyajlarını yapıyordum. Büyük defilelere imzam vardır. Orada da erkek mankenlerle karşılaştığımızda onlarda da sergileyecekleri kıyafetlere göre makyaj yapıyoruz.

Güzel Görünmek İçin Makyaj Şart Mıdır?

Kesinlikle hayır. Güzel görünmek için kişinin kendi güzelliğini çok iyi bilmesi ve onu ortaya çıkartması ama aynı zamanda kusurlarını da bilip onları da kapatabilmesi gerekir. Bu da ufak tefek makyaj hileleriyle gerçekleşebilir. Biz birazcık sihirbazlık yapıyoruz. Çok basit şeylerdir bunlar. Yeter ki kullanılan malzeme doğru olsun.

Gelin Makyajında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin makyajında öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur o makyajın uzun süre kalıcı olmasını sağlamak. O gün gelin için çok yorucu bir gündür ve bu yorgunluğun gelinin makyajına hiç bir şekilde yansımaması lazım. Düğünün sonunda bile aynı tazeliğini, aynı natürelliğini, aynı zindeliğini koruması lazım. Bu da tabi ki doğru malzeme ile ve kişi ile çok önceden konuşarak sağlanabilir. Genelde bana gelen teklifler hep şöyle olur “Ben çok fazla makyajdan hoşlanmıyorum, natürel olmak istiyorum.” Evet, kişinin gerçek, kendi güzelliğini ortaya çıkartmakta yarar var, ama bazı unsurları da kişinin kendisine belirtmek lazım. Benim gelin makyajında ilk çalışmaya başladığım şey cildin bakımıdır. Cildin iyi bir nem dengesi gerçekleşirse, alt yapısı sağlamlaşırsa o yorgunluk hissi görünmez. Cilt bakımı istemediklerini maddiyata hitaben söylerler. Cilt bakımı gelin makyajımın içerisindedir. Bu hizmetimin bir parçasıdır. Onun için ekstra bir ücret talep etmiyorum. Yapmam ne gerekiyorsa onu yapıyorum. Bunun içinde cilt bakımı, kaş alımı, makyaj tasarımı, kirpik ilave var. Ben bu şekilde çalışıyorum. Çünkü cilt abkımı çok önemlidir. Makyajın en alt yapısıdır.

2017 Yılı İçin Öne Çıkan Makyaj Renk ve Trendleri Nelerdir? 2017 Gelinlerine Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Nude tonlar, natürel ve pastel renkler de modadır. Ama yüz kontürü çok önemlidir. Yüz kontürü derken yüz kusurlarını en ideal yüz şekline çevirmek, oval hale getirmek, o aydınlığı ve freşliği vermek. Bunun için de çok güzel ürünlerle çok güzel işler çıkartabiliyoruz.

Makyajda Marka ve Ürün Etkisi Ne Kadardır?

Makyajda her zaman kaliteli bir ürün kullanmakta yarar var, çünkü makyajın kalıcılığı ve freşliği çok önemlidir. Uzun süre kalıcı olmasını sağlamak için de kaliteli malzemeler kullanmak gerekiyor. Yağ içeren bir malzeme belirli bir saatten sonra ciltte parlama yapar, kusar, dağılma yapar, akma yapar ve o zaman da kişide o makyaj kötü bir görüntü verir. Bu tür bir makyajı hemen silmek gerekir. Düzelmesi imkansızdır. O yüzden kaliteli malzeme mutlaka, özellikle bazlarda şarttır.

Gelin Makyajının Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Gelin makyajının olmazsa olmazı cilt bakımı ve baz çalışma ve bunu iyi yapan bir makyözdür. Kişi der ki “Bana bir rimel, bir ruj sürün. Bu bile yeter.” Baz çalışma en az yarım saat, 45 dakikayı alan bir zaman dilimidir. 15 dakikada gelin makyajı için çok yetersiz bir zamandır. Makyöz doğru makyaj yaparsa kişi gelinlik giyer ve gelin olmuştur artık. Gelin makyajında önemli olan benim o kişiye nasıl bir makyaj yapacağımı, bu makyajı nerede kullanacağını, ne yaşayacağını bilmem. Bu nedenle iyi bir görüşme yapmam lazım. Bir kır düğünü ise, gün içerisinde bir öğleden sonra başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürecekse bir natürel makyajla bir gece makyajına da dönüşümü söz konusu olabilir. Bunu da bilgilendirmek gerekir. Çünkü gün ışığındaki görüntüyle gece ışıklarındaki görüntü çok farklıdır. O ışığın altındaki yüz ifadesi gölgelenmeli. Makyajda gölgeler çok önemlidir. Kişiyi çok iyi bilgilendirmek lazım. Gelen kişiler sadece talep ederler. Biz uygulayıcıyız.

Dış Mekanda Fotoğraf Çektirmek İsteyen Gelinlere Ne Tür Makyaj Yapılmalı? Akma gibi problemler oluştuğunda neler yapabilecekleri konusunda onlara tavsiye veriyor musunuz?

Bazı gelinlerde gün takibinde biz onlara eşlik ediyoruz. Böyle talepleri olabiliyor. Gelin diyor ki “Makyözüm her an yanımda olsun.” 24 saat garantili bir makyaj yaparım ama şartlar bazen değişebilir ve el atmam gerekebilir.

Size Özel Bir Gelin Makyaj Stili Var Mı?

Benim böyle bir lüksüm yok. Benim zevkim o kişiye hitap etmeyebilir. Benim işim makyaj tasarımı olduğu için ben kişiye özel tasarım yapıyorum. Sadece onun kişisel zevklerini istiyorum. Natürel görüntüden hoşlanabilir, çarpıcı bir rujdan hoşlanabilir veya kendisine o yakışıyordur da hiç denememiştir, bilmiyordur. Ben bilgilendirebilirim. Bu benim işim. Modanın küçük çizgilerini o insana vurgularım. Günümüze hitap etmesi herkesin hoşuna gider. Ama bazen de retro makyajlar yapma ihtiyacı hissedebiliyorum. Kişi eğer bir retro gelinlik giyecekse o dönemin makyajını yapmamız gerekiyor olabilir. Bunun için şöyle bir gelin böyle bir makyaj diye bir lüksüm yok. Ben de kendime yapsam, bugün gelin olsam ben de kendime seçtiğim gelinliğe, yaptığım konsepte uygun bir makyaj yapmayı tercih ederim. Benim göze eyeliner moda diye eyeliner dayatmam, kırmızı ruj moda diye hiç yakışmayacak (bazı insanlar kırmızı ruj taşıyamayabilir) bir ruj kullanmam. İllaki kırmızı sürmemiz gerekiyorsa, kişi de bunu talep ediyorsa ben o zaman o kırmızı rujun en softunu ona vurgularım ki o zaten kendini iyi hissedecektir. Kırmızı ruju da natüreleştirebiliyoruz.

Gelin Makyajında En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Saymakla bitmez. Kişinin yüzüne uygun makyaj yapılmaması hatadır. Kişi kendini iyi tanımadığı için sadece özenti olarak gördüğü bir makyajı illaki kendine uygulamaya çalışması en büyük hatadır. Hiçbir zaman bir makyaj, aynı makyaj dahi olsa aynı kişiye uygulanmaz. Mutlaka ufak tefek değişikliklere ihtiyaç duyulur. Modayı kişiliksiz doğru bilgilendirdiğiniz zaman o da kendine yakışanı ister. “Ben buymuşum, daha iyimişim, daha güzelmişim, ben o kızdan daha iyiyim” diyen insanlar oluyor. Gelini tanımak açısından onun en çok beğendiği, benzemek istediği bir ünlünün fotoğrafını istiyorum. Derim ki “O makyajda en çok hoşuna giden yeri bana söyler misin?” O da “Farın rengi, eyeliner’ın şekli, dudaklar…” diye beğendiklerini sıralar. Herkes o gün en güzel olmak ister, o psikoloji ile gelir. Fotoğraftakilerini bire bir o geline uygulamak hatadır.

Prova Makyajını Önerir Misiniz?

Prova makyajına kesinlikle ve kesinlikle karşıyım. Çünkü gelin bir sanatkar ile çalışıyorsa ona sonsuz güvenmeli. Onu çok reklamize edilmiş tarzda tanımamalı. Onu yaptığı işleri ile tanımalı. Onunla mutlaka ön görüşme yapmalı. O insanın ne kadar tecrübeli olduğunu bilmeli. Makyajında o günkü heyecanını, bakışını bile malzeme olarak kullanırım. Prova makyajında bu yoktur. Hiçbir prova gerçeğin aynısını yansıtmaz. O gün gelinin göz ifadesini bile malzeme olarak kullandığım için prova esnasında da şu duygularla size bakar “Acaba olacak mı, olmayacak mı?” Bu endişe onun kafasında olduğu sürece siz muhteşem bir makyaj da yapsanız beğenmemeyi kafasına koymuşsa beğenmeyecektir ve mutlaka size gelinceye kadar başka yerlerde de gelin makyajının denemesini yapmıştır. Prova makyajının iyi bir makyaj olmadığını düşüncesi ile gelir. Bu psikoloji ile gelen insanlarla asla çalışmak istemiyorum. Bana güven duygusu ile gelmeli. Benim sanatıma güvenmeli ve inanmalı. İyi bir iş çıkacağından emin olmalı. Gelinlerin en güzelinin o olacağına inanarak gelmeli ki ben de onu ele alarak çalışayım. En güzel gelin o olmak ister. Siz de onu en güzel gelin yapmak çabasında olmalısınız. Ben bu çabada olduğum için geline prova makyajı yapmam. Prova makyajı prova makyajıdır. Gelin benden belirli bir paketi almışsa ben ona kına makyajını hediye ediyorum. Prova makyajının en önemli sorunlarından bir tanesi kötü niyetli insanlardır. Sizin iyi niyetinizi kötüye kullanıyorlar. Siz prova makyajı gibi yapıyorsunuz, kişi o gün evleniyor.

İyi Bir Gelin Makyajının Püf Noktaları Nelerdir?

İyi bir gelin makyajının püf noktaları bir kalıcılığı olmasıdır. Kişiye göre doğru tasarımı yapıp zevkine de hitap ederek, biraz modaya uyarak,düğün konseptini de unutmadan makyaj tasarlamak. En güzeli budur.

Gelin Makyajı Trendleri Ne Sıklıkla Değişiyor?

Gelin makyajında belirli bir trend yok. Kişiye doğru makyaj tasarladığınız zaman, günümüzün makyaj çizgilerinden de ufak tefek vurgular oluşturduğunuz zaman böyle bir trend yok. Bana göre tüm trendler kişiye yapılan doğru tasarım ve doğru makyajdır. Moda ilk önce makyajla başlar. Düğünlerini deniz altında yapacaklarsa suya dayanıklı makyaj yapılmalı, su bazlı çalışılmalı.

Son Olarak Eklemek İstedikleriniz Nelerdir?

İster gelin olsunlar, ister günlük hayatlarında olsunlar, ister bir iş kadını olsunlar, isterse bir ev hanımı olsunlar, kendilerine yakışanı mutlaka bilmeliler, kendi güzelliklerini keşfetmeliler. Her kadın güzeldir ve her kadının kendi güzelliğini keşfedeceği bir yolu vardır. Ama yardımlı ama yardımsız o yolu bulmalılar. Her kadının gözleri, bakışları güzeldir ve ona makyajla mana katmak lazım; her kadının dudakları güzeldir ve ona makyajla anlam katmak gerek. Bunlar çok büyük maliyetler gerektirmiyor sadece doğru bilgi ile alakalı. Her kadının bir parfümeri mağazasına gidip ve o zamanın trend makyajın fotoğrafını görüp ona aldanıp o makyaj malzemesini alıp eve götürünce ben de onun aynısı olacağım mantığı ile hareket ettikleri zaman bir dolu işe yaramayacak makyaj malzemeleri ile baş başa kalıyorlar, nasıl kullanacaklarını bilmeden. Bir makyaj malzemesi alırken kişinin mutlaka o malzemeyi nasıl kullanacağını çok iyi bilmesi lazım. Bu marka, şu marka değil, pahalı olanını da değil, içeriğinin doğru olanını seçmeli.

Gelin Makyajı Sevilay Acıbucu

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Gece Altınköy Düğün Fotoğrafları
Burcu & Gökhan | Memnuniyet Anketi

Ankete Katılan: - Burcu ve Gökhan Bir fotoğrafçıdan beklentileriniz nelerdi? -İşini sadece iş olduğu için yapmaması Gujjar Photo'yu tercih etmenizdeki en...

Kapat