Hayatlar Hiç Hesapta Yokken Değişir

7 Aralık 2014   |   by   |   in category Görü-Yorum   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Görü-Yorum > Hayatlar Hiç Hesapta Yokken Değişir
Noorsarai Köyü, Patna Bölgesi, Hindistan.

Su Kuyusu | Fotoğraf: Marilyn Silverstone

Sen nereden çıktın öyle! Sen de kimsin? Senin burada olman hiç hesapta yoktu.

Sadece oradan mı geçiyordun? Gafil mi avlandın?

Evet. Sen oradan geçiyordun sadece. Yolcuydun. Kalmayı hiç düşünmüyordun. Gidiciydin.

Sonra beni gördün. Kalıcı oldun.

Kararın değişti senden habersiz. Oradaydın. Sen bilmiyordun. Ben biliyordum.

Gidemedin. Fotoğrafladım seni.

Yıllar sonra bugün bile hala oradasın. Hala bana bakıyorsun, ben hayatta olmasam da. Senin fotoğrafçın olarak ben, Marilyn Silverstone hala seninle konuşuyorum ve o gün varolmayan bile bugün bizi dinliyor.

Biliyor musun küçük çocuk, Marilyn da sadece oradan geçiyordu. Hindistan’a sadece 4 ay için gitmişti ve 14 yıl kaldı. Gafil mi avlandı? Hayır! İyi ki kalmış. Sen de iyi ki geçmişsin oradan. İyi ki yollarınız kesişmiş. İyi ki seni görmüş. Size yardım ederek kendine yardım etmiş; mutluluğu bulmuş. Size vermek ona çok şey vermiş. Fotoğraflarında bu çok net görünüyor.

Gidiciydi. Kalıcı oldu. Kararı değişti ondan habersiz. Oradaydı. O bilmiyordu. Gidemedi. Fotoğrafladı seni. Yıllar sonra bile bugün hala orada. Hala sana bakıyor. Senin fotoğrafçın olarak hala seninle konuşuyor ve o gün varolmayan bile bugün sizi dinliyor.

Sen hesapta vardın aslında, çekildiğinden haberdar olmayan çocuk. Silverstone öyle istemiş. O öyle kurgulamış. Seni farketmeyerek seni görmeyi, seni göstermeyi istiyordu çünkü.
Hesapta varmış onun da Hindistan’da kalması. O öyle düşünmese de. Öyle kurgulanmış. Öyle istenmiş.

“Doğu ülkeleri benim ruhuma dokunuyor.”The Author

demiş Marilyn. Hayatta netliklerini kaybedenlere doğrultuyor objektifini, özellikle kadınları ve çocukları mercek altına alıyor. Onları şimdileştiriyor, buradalaştırıyor. Onlara bakarak onları iyileştiriyor. Sadece belgelemek için değil Silverstone’un deklanşörü. Su bulabildikleri için şükreden eller ne kadar önemliyse tasadüfi çocuk da bir o kadar önemli, önemlileştirilmiş. “Ben seni farkettim ve orada ölümsüzleştirdim. Seni her görenle birlikte sonsuzluğun tekrar tekrar artacak. Sen kareyi terkettiğinde bile sen hala orada olmaya devam edeceksin. Gözümden uzak olduğun zaman bile sen bana bakmaya devam edeceğim. Mühürlendin beynime. Mühürlendin kalbime. Sana yardım etmek istiyorum. Buna seni fotoğraflamakla başlıyorum işte.” diye yazıyor Marilyn’nin fotoğraflarının arkasında.

Belki o çocuk o kadının kim olduğunu bile bilmiyordu. Bugün yoldan geçerken fotoğraf çeken birini gördü ve yoluna devam etti. Görmesiyle gitmesi arasındaki 1 saniyede hayatı değişti. Şefkati, sevgiyi gördü. Umudu, hayatın amacını verdi. Onlar da nereden çıktı! Hiç mi hiç hesapta yoktular.

Hayatlar hiç hesapta yokken değişir.

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Nikon Lensler
Düğün Fotoğrafçılığı İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Düğün fotoğrafçılığı son zamanlarda oldukça popüler ve kazançlı bir alan haline geldi. Bunun sonucunda farklı tarzlar ve fotoğrafçılarla birlikte kullanılacak...

Kapat