Motor Sporları Fotoğrafçılığına Başlarken

4 Ocak 2014   |   by   |   in category Fotoğrafçılık   |   with 0 and 3   |  
Home > Blog > Blog > Fotoğrafçılık > Motor Sporları Fotoğrafçılığına Başlarken
Bu yazıyı okuyorsanız WRC, MotoGP ve Formula 1 kelimelerinden en az bir tanesini duymuş olmalısınız. Duymadıysanız az önce en popüler motor sporu organizasyonlarını okudunuz. Motor sporları fotoğrafçılığı, içinde yüksek hız ve her an oluşabilecek kazalar nedeniyle fotoğrafçılara güzel kareler sunar. Her fotoğrafçılık türünde olduğu gibi en iyi fotoğrafı çekebilmek için motor sporları fotoğrafçılığına başlarken belli başlı kurallara uymanız gerekir.
Ralli zıplama

Güvenlik

Motor sporları tehlikeli olabilir. Bu nedenle güvenlik görevlilerinin sizin için belirlediği sınırlar içinde durduğunuza emin olun. Böylece hem güvende hem de ilgililer tarafından rahatsız edilmemiş olacaksınız.

Zaman çizelgeleri

Yarış veya etapların başlangıç ve bitiş saatlerini bilmek çekimlerinizi planlamanıza yardımcı olacak ve hazırlıksız yakalanma ihtimalinizi azaltacaktır. Özellikle rallilerde bir zaman çizelgesi mutlaka edinmelisiniz.

Ekipman

Eğer fotoğrafladığınız yarış bir pistte gerçekleşiyorsa tele objektif (200mm ve üzeri) kullanmanız gerekebilir. Bu objektif kaliteli optiğe ve hızlı otomatik odaklanmaya sahip olmalıdır. Ağır olan bu objektifleri sabitleyebilmek için tripod/monopod kullanabilirsiniz. Hiçbir anı kaçırmamak  için seri çekim modu olan bir fotoğraf makineniz olmalı. Bu mod pil ve hafızanızı hızlı tüketeceğinden yanınızda mutlaka yedek pil ve hafıza kartı bulundurun.

Doğru yer seçimi

Doğru yer seçimi için -fırsat bulursanız- yarış öncesi pisti/parkuru mutlaka gezin. Bunu yapamazsanız diğer fotoğrafçılara sorabilir yada onları doğrudan takip edebilirsiniz. Ancak asla tüm yarışı aynı yerde geçirmeyin. Spor fotoğrafçılığı aksiyon üzerinedir ve aksiyonu siz kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey onun nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmektir. Ayrıca ilgili kuruluştan medya akreditasyonu almayı unutmayın. Böylece medya için ayrılmış olan bölümlerden fotoğraf çekme şansını elde edersiniz.

Farklı açılar deneyin

Mümkün olduğunca yere yakın bir açıdan fotoğraf çekin. Bu şekilde araçlar çok daha görkemli görünecektir. Dar, orta ve geniş açıları mutlaka deneyin. Fotoğraflarınız sadece araçları değil seyircilerin ve yarışın koşulduğu yer hakkında da fikir verecektir.

Pan yapın

Bir motor sporları fotoğrafçısı ile sohbet ederseniz eninde sonunda “pan yapmak” konusuna geleceksiniz. Hiçbir şey, net bir nesne ile bulanık bir arkaplandan daha iyi hareket hissi veremez. Görenlerin “vay” diyeceği fotoğraflar için perde hızını 1/125′i n altına düşürün. Monopod aracı takibinizi kolaylaştıracaktır.

Hareketi dondurun

Eğer hareketi dondurmak isterseniz yerinizi doğru seçmeli ve kompozisyonu buna göre belirlemelisiniz. İlgi çekici arkaplanlar için virajlar, seyiriciler, ağaçlar ve yarış unsurlarını kompozisyonunuza dahil edin.

İnsan faktörü

Motorlu araçlar duygusuz olabilir ama onları kullanan insanların yoğun duyguları vardır: zaferin sevinci, yenilginin üzüntüsü, gerginlik veya rahatlama anları… Sürücülerin ve takımların, hazırlık aşamalarından başlayarak neler yaşadığını görüntüleyin. Fotoğraflarınızın hikayeye dönüştüğünü göreceksiniz

Not: Bu yazı yazıldığında, kayak yaparken düşüp başından yaralanan, 7 kez Formula 1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher hala komada bulunuyor. Soldaki fotoğraf 2011 yılında Türkiye’de koşulan son Formula 1 yarışında seyircileri selamlama sırasında çekildi. Şampiyondan güzel haberler almak dileğiyle…

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Doğum Günü Fotoğrafları İçin 9 İpucu

Çocuk Doğum Günü Fotoğrafları İçin 9 İpucu Umarım bu söyleyeceğim şeye kimse alınmaz ama çocukları fotoğraflamak çoğu zaman yetişkinleri fotoğraflamaktan...

Kapat