Sony Active-Pixel Color Sampling Sensörü Çıkaracak

17 Kasım 2014   |   by   |   in category Haber   |   with 0 and 0   |  
Home > Blog > Blog > Ekipman > Haber > Sony Active-Pixel Color Sampling Sensörü Çıkaracak
Günümüz fotoğraf makinelerinde en sık karşılaştığımız sorunlarını sayacak olursak bunlar; moire, rolling shutter, ISO performansı, burst mode yavaşlığı diye devam edebiliriz. Sony tüm bu sorunları aşacak yepyeni bir sensör teknolojisiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
Sony A7R Gövde Sensör

SonyAlphaRumors sitesinde yer alan habere göre Sony firması 2015 yılında yeni “Active-Pixel Color Sampling” sensörünü duyurmaya hazırlanıyor. Bu yeni sensör, hem şu an gövdelerde kullanılan Bayer teknolojisinden, hem de Foveon ve diğer multi-layer teknolojilerden tamamen farklı olacak.

Yukarıda adı geçen teknolojiler piksel başına tek rengi destekliyor. Bu yüzden hangi pikselin hangi rengi algılayacağı daha önceden belirlenmiş durumda. Henüz kağıt üzerinde nasıl yapılacağı açıklanmamış olsa da iddiaya göre yeni Sony Active-Pixel Color Sampling sensörü her bir pikselin tüm renkleri (kırmızı, yeşil, mavi) algılamasını sağlıyor. Bu durumda Sigma’nın Foveon sensörü benzeri özel renk katmanlarının olmadığı veya Bayer gibi yaklaşım metodu kullanılmasına gerek kalmayacak. Bu işlem teoride basit gibi görünse de ulaşılması zor ve yan etkilerinin olup olmayacağını henüz tahmin edilemiyor.

Sony 'Active-Pixel Color Sampling' Sensörü

Söylentiye göre 1,5 inch’e sığdırılacak olan 4,81 MP’lik bu sensör yaklaşık olarak 19 MP ‘lik bir Bayer sensörün ürettiği fotoğrafları üretebilecek. Her bir piksel, standarttan 4 kat daha büyük olacağından bu aynı zamanda çok daha iyi bir yüksek ISO performansı anlamına geliyor. Yine yaklaşım metodu kullanılmayacağından burst modunda çok daha fazla fotoğraf çekebilmesi mümkün. Diğer taraftan moire sorunu da yaşanmayacağından Anti Aliasing filtrelere de ihtiyaç kalmayacak (bu daha fazla piksel keskinliği demek).

Habere göre Sony yeni APCS teknolojini 2015’te duyuracak ve yine senenin sonuna kadar bu sensörü kullanan ilk cihazı piyasaya sürmüş olacak. (Xperia Z4)

Bir diğer iddia ise APCS teknolojisinin bir fotoğraf karesini 3 defada pozlandıracağı şeklinde yer alıyor. Bu durumda ise uzun pozlandırma gerektiren fotoğraflarda nasıl bir etkinin oluşacağı merak konusu. MirrorlessRumors‘da yer alan haberde APCS sensörünün çalışma prensibi görüntülü olarak anlatılmış.

Sony APCS Sensör Yapısı

Öyle yada böyle Sony girdiğinden beri fotoğraf endüstrisine yenilikler ve farklılıklar getirmeye devam ediyor. Eğer söylenti doğru çıkarsa bu defa rekabet teknolojik olarak farklı bir seviyeye taşınmış olacak.

Add comment

Düğün Fotoğrafçısı Ankara | GUJJAR PHOTO ® 2013 - 2020 | Site Haritası | Facebook | Twitter | Instagram

Önceki yazıyı okuyun:
Sirk karavanında bir kız, fotoğraf August Sander
Samimiyet

Kapat